מה ההבדל בין חיתוך בלייזר לחיתוך ב-CNC?

קצת על מכונות CNC

CNC הוא ראשי תיבות של Computer Numerical Control, שמשמעותו בעברית היא חיתוך מונחה מחשב. פעולת המכונה מתבצעת על ידי כרסם – ביט –  שמסתובב במהירות גבוהה מאוד ונע על צירי XYZ   על פי תכנית בנויה מראש ( קובץ יצור ) .

מכונות CNC מאפשרות כרסום וחיתוך נרחב של חומרים החל מגודל של מספר סנטימטרים בודדים ועד לוחות של 300   סמ על 200.   לאחר יצירת קובץ ממוחשב הכולל תכנית פעולה, המכונה מאפשרת את תכנון העבודה על החומר.   בשלב זה התכנה מציגה הדמייה של תכנית העבודה ואף יודעת לתזמן את הזמן שדרוש לביצוע העבודה. לאחר יצירת קובץ אחד ניתן לתכנת את המכונה לחזור על פעולת הכרסום או החיתוך על פי מספר הפעמים הדרוש. מכונות CNC  הן בד”כ גדולות ומסיביות מאוד. המכונות שלנו בנויות ממיטב החומרים שמאפשרים למכונה לבצע פעולות חיתוך וכרסום עם חומרים מאתגרים.

חיתוך בלייזר 

מכונת לייזר פועלת אף היא על פי הנחיית מחשב. החיתוך מתבצע על ידי קרן לייזר המופקת על ידי טיובה הדוחסת תאי אור לכדיי אלומה בודדת. 

LASER–  Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation

מכונות הלייזר מאפשרות ייצור נגיש יותר לבודדים ואולי היתרון המשמעותי ביותר בהן הוא שהן מאפשרות חריטה מדויקת .

מידע נוסף על חיתוך בלייזר.

מתי עדיף להשתמש ב-CNC ומתי דווקא יש יתרון בחיתוך בלייזר?

כשמדובר בייצור תעשייתי שנדרש ליותר כמות ופחות איכות, הנטייה הטבעית היא להמשיך עם מכונות ה-CNC. זאת כיוון הפעילות של המכונה מסתמכת בעיקר על עבודת מחשב רובוטית. מכונת ה-CNC מרגע תכנון הפעולה יכולה לעבוד ללא הפסקה וליצור מאות עד אלפי מוצרים בפס ייצור נע, ללא התערבות של יד אדם. 

מנגד, כשמדובר בעבודות שהן עדינות יותר ודורשות דיוק או לחילופין כשמדובר בעבודה שהיא חד פעמית, יש יתרון לחיתוך בלייזר כיוון שהמכונה מהירה יותר ומדויקת יותר. בפרויקטים רבים נהוג לשלב בין מכונת ה-CNC המיושנת לטובת החיתוך המאסיבי עם מכונת לייזר חדישה יותר שתאפשר את הגימורים הסופיים.

קראו עוד:

קצת עלינו

חברת laser cut הוקמה בראש ובראשונה על מנת להעניק מענה למבחר צרכים לחיתוך בלייזר. השירות שאנחנו נותנים מוענק ללקוחות מגוונים בינהם משרדי אדריכלות ועיצוב, חברות שמספקות ציוד רפואי, חברות הפקה, מעצבים עצמאיים, סטודנטים ועוד. טכניקת הלייזר מאפשרת חיתוך שהוא מדויק, איכותי ועדין, לצרכים נקודתיים וספציפיים. העבודה שאנחנו מציעים כוללת חיתוך או צריבה בלייזר על מגוון עשיר של חומרים – שבלונה, סטנסילים לצביעה ועוד.

אם יש לכם צורך מסוים, או חלום שהייתם רוצים להוציא לפועל, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ולהתייעץ, לחשוב ובמידת הצורך גם להיעזר בשירותינו.

בהצלחה!

תוכן עניינים